The magnetic flux of 500 μ Wb per turn passing through a 200 turn coil is reversed in 20×10-3 seconds. The average e.m.f. induced in the coil in volt is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2.5
b
5.0
c
7.5
d
10.0
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
ϕ=500×10−6Wb,N=200, t=20×10−3s Given that coil is reversed∴e=2Nϕt=2×200×500×10−620×10−3=10V