A magnetic flux of 5 x10-4 Wb is associated with every 10 turns of a 500 turns coil. The electric current flowing through the wire is 5 A. What is the self-inductance of the coil?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.5H
b
5×10−3H
c
5.0H
d
5×10−2H
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Total magnetic flux linked with coilϕ=5×10−410×500=2.5×10−2WbL=ϕi=2.5×10−25=5×10−3H
A magnetic flux of 5 x10-4 Wb is associated with every 10 turns of a 500 turns coil. The electric current flowing through the wire is 5 A. What is the self-inductance of the coil?