The magnetic moment of a magnet is 0.1 Am2 and force acting on each pole in a uniform magnetic field of strength 0.36 oersted is 1.224 x 10-4N. The distance between the poles of the magnet is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.56 cm
b
0.78 cm
c
2.50 cm
d
1.17 cm
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
We know that F= mB∴m=FB=1⋅224×10−40⋅36×10−4=4AmFurther, M= m(2l) or 2l = M/m∴2l=0⋅14m=104cm=2⋅50cm