The magnetic moment of a thin round loop with current in the loop of the radius R=100 mm is x×10−2 Am2, and the magnetic induction at its center is equal to B=7.0μT
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0003.50.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Bcenter=μ0i2R ⇒i=2RBμ0∴Magnetic Moment M=iA⇒M=i.πR2 ⇒M=2RBμ0πR2=2×0.1×7.0×10-6×π×0.1×0.14π×10-7=0003.50×10−2Am2