The magnetic scalar potential due to a magnetic dipole at a point on its axis situated at a distance of 20cm from its center is found to be 1.2×10−5Tm . The magnetic moment of the dipole is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2.4Am2
b
4.8Am2
c
3.6Am2
d
6.4Am2
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Formula V=μ04πMcosθr2 Given : V=1.2×10−5Tm, r=20cm=0.2m, cos (0o) =1 [for axial point], M=? ⇒1.2×10−5=10−7×M(0.2)2 ⇒M=4.8 Am2