The magnetic scalar potential due to a magnetic field at a point on its axis situated at a distance of 20 cm from its center is found to be 1.2×10−5 V . Then, the magnetic moment of the dipole is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4.8 Am2
b
9.6 Am2
c
2.4 Am2
d
1.2 Am2
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The magnetic potential due to dipole is V=μ04π.M cosθr2Given : V=1.2×10-5 Tm ; θ=00 ; r=0.2 m∴1.2×10−5=10−7M0.22 ⇒M=4.8 Am2 .
The magnetic scalar potential due to a magnetic field at a point on its axis situated at a distance of 20 cm from its center is found to be 1.2×10−5 V . Then, the magnetic moment of the dipole is