The magnifying power of an astronomical telescope is 8 and the distance between the two lenses is 54 cm. The focal length of eye lens and objective lens will be respectively
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
6 cm and 48 cm
b
48 cm and 6 cm
c
8 cm and 64 cm
d
64 cm and 8 cm
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
fo+fe=54 and fofe=m=8⇒fo=8fe⇒8fe+fe=54⇒fe=549=6⇒fo=8fe=8×6=48