Magnifying power of an astronomical telescope is 3 for normal vision and when the final image is formed at least distance of distinct vision, the magnifying power is 9. Then tube length of the telescope for normal vision is [Least distance for distinct vision = 25 cm]
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
200 cm
b
150 cm
c
175 cm
d
250 cm
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For normal vision, f0fe=3When the image is formed at least distance of distinct vision, f0fe1+feD=9⇒31+fe25=9⇒fe=50 cm∴f0=3fe=150 cm∴For normal vision, L=f0+fe=150+50 cm=200 cm