The magnifying power of an astronomical telescope for relaxed vision is 16. On adjusting, the distance between the objective and eye lens is 34 cm. Then the focal length of objective and eye lens will be respectively
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
17 cm, 17 cm
b
20 cm, 14 cm
c
32 cm, 2 cm
d
30 cm, 4 cm
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
In this case |m|=fofe=5-----(i) and length of telescope =fo+fe=36----(ii) Solving (i) and (ii), we get fe=6cm,fo=30cm.