The magnifying power of a compound microscope is 20 and the distance between its two lenses is 30 cm when the final image is at the near point of the eye If the focal length of eye-piece is 6.25 cm, the focal length of objective is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2.5 cm
b
3.5 cm
c
4.5 cm
d
5.0 cm
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Find ue from 1ue+1ve=1feve=-25 cm fe=6.25 cm find v0 from v0+ve=L find me=1+Dfe find m0 from m0×me=m;m0=v0u0 find f0 from 1f0=1u0+1v0
The magnifying power of a compound microscope is 20 and the distance between its two lenses is 30 cm when the final image is at the near point of the eye If the focal length of eye-piece is 6.25 cm, the focal length of objective is