The magnifying power of a telescope is 9. When it is adjusted for parallel rays, the distance between the objective and the eye-piece is found to be 20 cm. The focal length of the two lenses are
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
18 cm, 2 cm
b
11 cm, 9 cm
c
10 cm, 10 cm
d
15 cm, 5 cm
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
In this case |m|=fofe=5----(i) and length of telescope =f0+fe=36---(ii) Solving (i) and (ii), we get fe=6cm,f0=30cm.