The magnitude of magnetic field due to a dipole of magnetic moment 1.2 Am2 at a point 1 m away from it in a direction making an angle of 600 with the dipole axis is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.6×10-7 T
b
3.2×10-7 T
c
1.6×10-6 T
d
3.2×10-6 T
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The magnitude of the magnetic field at any point is B=μ04π.Mr31+3cos2θGiven : M=1.2 Am2;r=1 m ; θ=600 ⇒B=10−71.211+3cos260⇒B=1.6×10−7 T .