A man can jump to a height of 1.5 m on a planet A. What is the height he may be able to jump on another planet whose density and radius are, respectively, one-quarter and one-third that of planet A
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.5 m
b
15 m
c
18 m
d
28 m
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
H=u22g⇒H∝1g⇒HBHA=gAgB Now gB=gA12 as g∝ρR∴HBHA=gAgB=12⇒HB=12×HA=12×1.5=18 m