A man drops a ball downside from the roof of a tower of height 400 m. At the same time another ball is thrown upside with speed of 50 ms−1, they will meet at which height from the base of the tower:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
100 m
b
320 m
c
80 m
d
240 m
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let both balls meet at point P after time tThe distance travelled by ball A, h1=12gt2The distance travelled by ball B, h2=ut−12gt2 h1+h2=400m⇒ut=400,t= 400/50 = 8 sech1=320m and h2=80m
A man drops a ball downside from the roof of a tower of height 400 m. At the same time another ball is thrown upside with speed of 50 ms−1, they will meet at which height from the base of the tower: