A man is at a height of 100 m. He sees a car which makes an angle of π6 with horizontal with man's position. If the car moves to .a point where angle is π3, what is the distance moved by it ?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1003m
b
2003m
c
2003m
d
1503m
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
See figureThe distance moved is y.From △ABCx=100tan60∘=1003From △ABDtan30∘=100x+yor (x+y)=100tan30∘=100×31Now y=(x+ y)-x=1003−1003=2003