A man of 50 kg mass is standing in a gravity free space at a height of 10 m above the floor. He throws a stone of 0.5 kg mass downwards with a speed of 2 ms-1. When the stone reaches the floor, the distance of the man above the floor will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
9.9 m
b
10.1 m
c
10 m
d
20 m
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
As there is no external force acing on man, initially the center of mass of the system was at rest hence there is no displacement of center of mass. [m1+m2] ∆rcom=0 m 1∆r1 - m2∆r2 =0⇒ ∆r2 = m1∆r1m2 = 0.5×1050 = 0.1 mThe distance of the man above the floor (total height) = 10+0.1 = 10.1 m