A man of 50 kg mass is standing in a gravity free space at a height of 10 m above the floor. He throws a stone of 0.5 kg mass downwards with a speed 2 m/s.When the stone reaches the floor, the distance of the man above the floor will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
9.9 m
b
10.1 m
c
10 m
d
20 m
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Since the man is in gravity free space, force on man + stone system is zero. Therefore centre of mass of the system remains at rest. Let the man goes x m above when the stone reaches the floor, thenMman×x=Mstone ×10x=0.550×10 or x=0.1mTherefore final height of man above floor = 10 + x = 10 + 0.1 = 10.1 m