A man is 45 m behind the bus when the bus start accelerating from rest with acceleration 2.5 ms-2. With what minimum velocity should the man start running to catch the bus?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
12 ms-1
b
14 ms-1
c
15 ms-1
d
16 ms-1
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let the man will catch the bus after t second. So, he will cover distance ut.Similarly, distance travelled by the bus will be 12at2.For the given condition, ut=45+12at2=45+1.25t2 (As, a=2.5 ms-2 ⇒ u=45t+1.25tTo find the minimum" value of u dudt=0⇒dudt=-45t2+1.25=0So, we get t = 6s, then u=456+(1.25×6)=15 ms-1