A man of mass 60 kg is riding in a lift. The weight of the man when the lift is accelerating upwards anddownwards at 2 ms-2 are respectively (Take, g = 10 ms-2) [AMU 2011]
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
720 N and 480 N
b
480 N and 720 N
c
600 N and 600 N
d
None of these
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
When the lift is accelerating upwards with a constant acceleration a, then the apparent weight,w=m(g+a)=60(10+2)=60×12=720 NWhen the lift is accelerating downwards with acceleration a, then apparent weight,w'=m(g-a)=60(10-2)=60×8=480 N