A man of mass 80 kg is riding on a small cart of mass 40 kg which is rolling along a level floor at a speed of 2 m/s. He is running on the cart so that his velocity relative to the cart is 3 m/s in the direction opposite to the motion of cart. What is the speed of the centre of mass of the system
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.5 m/s
b
1 m/s
c
3 m/s
d
zero
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
velocity of the man with respect to cart vmc=vm-vc -3=vm-2 vm=-1m/s vcom =-1 x80 +40 x2120=0