A man of mass 60kg is standing on a platform of mass 20kg suspended with the help of rope pulley arrangement as shown in figure. If he pulls the rope and applies 400N force on the platform then acceleration of the system will be (use g=10m/s2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0005.00.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Taking man+ platform as a system 3T−80g=80a⇒3×400−800=80a⇒a=5ms-2