A man is raising himself and the crate on which he stands with an acceleration of 5 m/s2 by a massless rope-and pulley arrangement. Mass of the man is 100 kg and that of the crate is 50 kg. If g = 10 m/s2, the contact force between man and the crate is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2250 N
b
1125 N
c
750 N
d
375 N
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
m1 = 100 kg, m2 = 50 kg, a = 5 m/s2 T + N -m1g = m1aT-N - m2g = m2aSolving these:T = 1125 N andN = 375 N
A man is raising himself and the crate on which he stands with an acceleration of 5 m/s2 by a massless rope-and pulley arrangement. Mass of the man is 100 kg and that of the crate is 50 kg. If g = 10 m/s2, the contact force between man and the crate is