A man is riding on a cycle with velocity 7.2 km/hr up a hill having a slope 1 in 20. The total mass of the man and cycle is 100 kg. The power of the man is (in W)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 98.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
v=7.2kmh=7.2×518=2 m/sSlope is given 1 in 20 ∴sinθ=120When man and cycle moves up then component of weight opposes it motion i.e. F=mgsinθSo power of the man P=F×v=mgsinθ×v=100×9.8×120×2=98 W