A man slowly pulls a bucket of water from a well of depth h = 20 m. The mass of the uniform rope and bucket full of water are m = 200 g and M= 19.9 kg, respectively. Find the work done (in kJ) by the man.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 4.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
As the centre of gravity of rope comes up by h/2 and that of bucket by h, required work would be W=mgh2+Mgh=4000 J=4 kJ