A man standing at the top of a building, throws several balls at different angles to the horizontal. All balls are thrown at speed u = 10 m/s and it was found that all of them hit the ground making an angle of 45∘ or larger than that with the horizontal. Find the height of the building (in meter). (Take g = 10 m/s2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 5.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let h be the height of the building.In y-direction, vy2=uy2+2gh …(i)In r-direction, vx=ux …(ii)Also, tanθ=vyvxAs per question minimum value of θ is 45∘.⇒Ratio of minimum vy and maximum vx is tan45∘=1vymin=2gh when y component of initial velocity is minimum, uy=0 and vxmax=u when stone is projected horizontally.∴2ghu=1⇒2×10h10=1, which gives h = 5 m.