A man is standing on a weighing machine placed in a lift. When stationary his weight is recorded as 40 kg. If the lift is accelerated upwards with an acceleration of 2 m/s2,then the weight recorded in the machine will be g=10 m/s2.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
32 kg
b
40 kg
c
42 kg
d
48 kg
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
In stationary lift man weighs 40 kg i.e. 400 N.When lift accelerates upward it's apparent weight =m(g+a)=40(10+2)=480N i.e. 48kgFor the clarity of concepts in this problem kg-wt can be used in place of kg.