A man throws the bricks to a height of 12 m where they reach with a speed of 12 m/s, if he throws the bricks such that they just reach that height, what percent of energy will be saved? [g = 10 m/s2]
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
21%
b
46%
c
37.5%
d
50%
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Percentage of energy saved =12mV12−12mV2212mV12×100%=1−V2V12×100%=1−2ghV2+2gh×100%=V2V2+2gh×100%=122122+2×10×12×100%=37.5%
A man throws the bricks to a height of 12 m where they reach with a speed of 12 m/s, if he throws the bricks such that they just reach that height, what percent of energy will be saved? [g = 10 m/s2]