Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A man walks on a straight road from his home to a market 2.5 km away with a speed of 5 kmh-1. Finding the market closed, he instantly turns and walks back home with a speed of 7.5 kmh-1. The average speed of the man over the interval of time 0 to 50 min is equal to

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

5 kmh-1

b

254 kmh-1

c

305 kmh-1

d

458 kmh-1

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Man walks from his home to market with a speed of 5 kmh-1. Distance = 2.5 km and time                              =dv=2.55=12=30 minand he returns back with speed of 7.5 kmh-1 in rest a time of 20 min.Distance =7.5×2060=2.5 kmSo, average speed = total distance  total time =(2.5+2.5)(50/60)h=305km/h
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring