A man is watching two trains, one leaving and the other coming in, with equal speed of 4 m/s. If they sound their whistles, each of natural frequency of240 Hz the number of beats heard by the man (velocity of sound in air = 320 m/s) will be equal to
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
6
b
3
c
zero
d
12
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
When the train is coming to the observern′=VV−Vsn=320320−4×240 n′′=VV+Vsn=320320+4×240 ≅237Hz When the train is moving away from observer Beat frequency =n′−n′′=243−237=6