A man is watching two trains, one leaving and the other coming in with equal speeds of 4 m/sec. If they sound their whistles, each of frequency 240 Hz, the number of beats heard by the man (velocity of sound in air = 320 m/sec) will be equal to
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
6
b
3
c
0
d
12
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Frequency of sound heard by the man from approaching trainna=n vv−vs=240 320320−4=243 Hz Frequency of sound heard by the man from receding train nr=n vv+vs=240 320320+4=237HzHence, number of beats heard by man per sec =na−nr=243−237=6Short trick : Number of beats heard per sec =2nvvSv2−vS2=2nvvS(v−vS)(v+vS)=2×240×320×4(320−4)(320+4)=6
A man is watching two trains, one leaving and the other coming in with equal speeds of 4 m/sec. If they sound their whistles, each of frequency 240 Hz, the number of beats heard by the man (velocity of sound in air = 320 m/sec) will be equal to