A man weighing 80 kg is standing on a trolley weighting 320 kg. The trolley is resting on frictionless horizontal rails. If the man starts walking on the trolley along the rails at speed I m/s (w.r.t to trolley) then after 4 s his displacement relative to the ground will be:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5 m
b
4.8 m
c
3.2 m
d
3.0 m
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
As no extemal force acting on the system, the displacement of centre of mass of the system should be zero. Let displacement of the trolley in opposite direction of motion of the man in four seconds is x.Hence ∆xcm = 0 = m∆xman+M∆xtrolleym+M80[(1×4)-x]+320(-x) = 0, x = 80×4(320+80) = 0.8 mTherefore the net displacement of man = 4 - 0.8 = 3.2 m