A marble moving with a speed 0.2 m/s rolls off the edge of a table 20 m high. At what distance will it strike the floor from the foot of the table? g=10m/sec
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.1 m
b
0.2 m
c
0.3 m
d
0.4 m
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Range=R=U2hg ; given here initial velocity U=0.2m/s; height of the table=20 m; g=10m/s2 R=0.22×2010=0.4m=distance from the foot of the table