Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The mass of a body is 20.000 g and its volume is 10.00 cm3. If the measured values are expressed to the correct significant figures, the maximum error in the value of density is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0.001gcm−3

b

0.010gcm−3

c

0.100gcm−3

d

none of these

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Maximum error in measuring mass = 0.001 g, because least count is 0.001 g, Similarly, maximum error in measuring volume is 0.01 cm3.Δρρ=ΔMM+ΔVV=0.00120.000+0.0110.00                                =5×10−5+1×10−3=1.05×10−3Δρ=1.05×10−3×ρ     =1.05×10−3×20.00010.00=0.002gcm−3
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
The mass of a body is 20.000 g and its volume is 10.00 cm3. If the measured values are expressed to the correct significant figures, the maximum error in the value of density is