The mass of a body m moving with a velocity v is given by m=m01−v2c2 where m0 = rest mass, c = speed of light = 3 x 108 ms-1. The value of m (in kg using significant figures) for m0=10kg,v=3×107ms−1is ________
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 10.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
m=101−9×10149×1016=101−1100=10.0504=10kg (significant figure is 1) (The number of significant figures in multiplication or division should equal to minimum number of decimal points of a quantity involved in the operation.)