The mass and diameter of a planet are twice that of the earth. What will be the time period of oscillation of a pendulum on this planet, if it is a seconds pendulum on earth
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2 seconds
b
2 seconds
c
12 seconds
d
22 seconds
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
acceleration due to gravity on Earth is ge=GMR2 acceleration due to gravity on planet is gp=GMpRp2 Given radius of planet Rp=2Rearth=2Re given mass of planet Mp=2Mearth=2Megpge=GMpRp2×Re2GMe substitute values of Rp=2RE,MP=2Me gpge=2Re24Re2=12 gp=ge2 ........(1) TeTp=gpge=ge/2g=12 substitute time period on earth =2 that of seconds pendulum 2Tp=12⇒Tp=22 seconds.