The mass of the earth is 6.00×1024 kg and that of the moon is 7.40×1022 kg. The constant of gravitation G=6.67×10−11 N−m2/kg2. The potential energy of the system is −7.79×1028 joules. The mean distance between the earth and moon is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
3.80×108 metres
b
3.37×106 metres
c
7.60×104 metres
d
1.90×102 metres
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
U=−GMmr⇒7.79×1028=6.67×10−11×7.4×1022×6×1024r⇒r=3.8×108 m