Mass of an empty rocket is 50 kg and mass of its fuel is 100kg. The rocket is fired on the surface of earth. If initial rate of consumption of fuel is 2 kg/s and velocity of exhaust gas relative to the body of the rocket is 800 m/s, Find the initial acceleration of the rocket
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 1.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Initial thrust generated by exhaust gases=Vrdmdt=800×2N=1600N∴Net upward force on the (rocket+fuel) =1600-(50+100) x 10 N=100N∴Accelaration =100150m/s2=23m/s2