A mass of 100g strikes the wall with speed 5m/s at an angle as shown in figure and it rebounds with the same speed. If the contact time is 2×10−3 sec, what is the force applied on the mass by the wall
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2503 N to right
b
250 N to right
c
2503 N to left
d
250 N to left
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Force = Rate of change of momentum Initial momentum P→1=mvsinθ i^+mvcosθ j^Final momentum P→2=−mvsinθ i^+mvcosθ j^∴F→=ΔP→Δt=−2mvsinθ2×10−3Substituting m = 0.1 kg, v = 5 m/s, θ = 60°Force on the ball F→=−2503NNegative sign indicates direction of the force