A mass of 10 gm moving with a velocity of 100 cm/s strikes a pendulum bob of mass 10 gm. The two masses stick together. The maximum height (in cm) reached by the system now is (g=10 m/s2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 1.25.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Initially mass 10 gm moves with velocity 100 cm/s∴ Initial momentum = 10 × 100 = 1000gm×msecAfter collision system moves with velocity vsys. then Final momentum = (10+10)×vsys.By applying the conservation of momentum 10000=20×vsys.⇒vsys.=50 cm/sIf system rises upto height h then h=vsys.22g=50×502×1000=2.52=1.25 cm