Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A mass of 10 gm moving with a velocity of 100 cm/s strikes a pendulum bob of mass 10 gm. The two masses stick together. The maximum height reached by the system now is g=10m/s2

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

Zero

b

5 cm

c

2.5 cm

d

1.25 cm

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Initially mass 10 gm  moves with velocity 100 cm/s∴ Initial momentum =10×100=1000gm×msec vsys  then Final momentum =(10+10)×vsys If system rises upto height h then h=vΩy.22g=50×502×1000=2.52=1.25cm
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A mass of 10 gm moving with a velocity of 100 cm/s strikes a pendulum bob of mass 10 gm. The two masses stick together. The maximum height reached by the system now is g=10m/s2