A mass of 0.5 kg moving with a speed of 1.5 m/s on a horizontal smooth surface collides with a nearly weightless spring of force constant k = 50 N/m. The maximum compression of the spring would be:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.15 m
b
0.12 m
c
1.5 m
d
0.5 m
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
By the law of conservation of energy, i.e., ΔK+ΔU=0 0−12mv2+12kx2−0=012mv2=12kx2⇒ x2=mv2k⇒ x=mv2k⇒ x=0.5×1.5×1.550∴=0.15m
A mass of 0.5 kg moving with a speed of 1.5 m/s on a horizontal smooth surface collides with a nearly weightless spring of force constant k = 50 N/m. The maximum compression of the spring would be: