A mass of 4 kg is suspended by a rope of length 4 m from a ceiling. A force of 20 N in the horizontal direction is applied at the mid-point of the rope as shown in figure. What is the angle which the rope makes with the vertical in equilibrium? Neglect the mass of the rope. Take g = l0 ms-2
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
tan-12
b
tan-1(12)
c
tan-12
d
tan-1(12)
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
T2 = mg = 4 × 10 = 40 NT1 cos θ = 40; T1 sin θ = 20 tan θ = 12 ⇒ θ = tan-1(12)