A mass m=0.55 kg rests on a horizontal surface. The coefficient of static friction between the mass and the surface is 0.4, if the mass is pulled by a force F=3 N as shown in the figure. The limiting friction between mass and the surface will be g=10 m/s2.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 1.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
N=mg−Fsin600=0.55×10−3×32=4Limiting friction fl= μsN=0.4×4=1.6 newton