A mass m of lead shot is placed at the bottom of a vertical cardboard cylinder that is 1.5 m long and closed at both ends. The cylinder is suddenly inverted so that the shot falls 1.5 m. If this process is repeated quickly 100 times, assuming no heat is dissipated or lost, the temperature of the shot will increase by (specific heat of lead = 0.03 cal/goC)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0
b
5oC
c
7.3oC
d
11.3oC
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Specific heat of lead = 0.03 kcal/kgoC. Gravitational potential energy is converted into thermal energy which is absorbed by the lead shot. If T0 is the rise in temperature of the shot, then(100)[mgh]=(m×s×T)JT=100×g×hJs=100×9.8×1.50.03×4.18×103∘C=11.3∘C