A mass m is revolving in a vertical circle at the end of a string of length 20 cm. By how much does the tension of the string at the lowest point exceed the tension at the top most point?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2 mg
b
4 mg
c
6 mg
d
8 mg
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The tension T1 at the topmost point is given byT1=mv1220−mgCentrifugal force acting outward while weight acting downward.The tension T2 at the lowest pointT2=mv2220+mgcentrifugal force and weight (both) acting downwardT2−T1=mv22−mv1220+2mgv12=v22−2gh or v22−v12=2g(40)=80g∴ T2−T1=80mg20+2mg=6mg