Mass of moon is (1/81) times that of earth and its radius is (1/4) as the radius of the earth' If the value of escape velocity at the surface of earth is 11 ' 2 km,/sec, its value at the surface of moon is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.14km/sec
b
0.5 km/sec
c
2.5km/sec
d
5km/sec
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The escape velocity is given byve=2GMR1/2For earth,11⋅2=2GMeRe1/2………..(1)For moon, vm=2GMe/81Re/41/2……(2)From eq. (2),vm=292GMeRe1/2=29×11⋅2=2⋅5km/sec