The mass per unit length of a uniform wire is 0.135g/cm. A transverse wave of the form y=−0.21 sinx+30t is produced in it, where x is in meter and t is in second. Then, the expected value of tension in the wire is x×10−2 N. Value of x is________(Round-off to the nearest integer)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 1215.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Wave velocity, v=ωk=301=30m/s Also, wave velocity on string =v=Tμ⇒T=μv2=0.135×10−1×900⇒T=12.15=1215×10−2N⇒x=1215