The masses of 10 kg and 20 kg respectively are connected by a massless spring in fig. (4). A force of200 newton acts on the 20 kg mass. At the instant shown, the 10 kg mass has acceleration 12 m/sec2. What is the acceleration of 20 kg mass ?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
12 m/sec2
b
4 m/sec2
c
10 m/sec2
d
zero
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Force on 10 kg mass = 10 x 1.2 = 120 NThe mass of 10 kg will pull the mass of 20 kg in the backward direction with a force of 120 N.∴Net force on mass 20 kg = 200 - 120 = 80 NIts acceleration =80N20kg=4m/s2