The masses of 10 kg and 20kg respectively are connected by a massless spring as shown in figure. A force of 200 N acts on the 20kg mass. At the instant shown, the 10 kg mass has acceleration 12 m/s2. What is the acceleration of 20 kg mass?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
12 m/s2
b
4 m/s2
c
10 m/s2
d
Zero
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
As the mass of 10 kg has acceleration 1 2m/s2 therefore it apply 120 N force on mass 20 kg in a backward direction.∴ Net forward force on 20 kg mass - 200 - 120= 80 N Acceleration of 20kg of mass =8020=4m/s2