Massless non-conducting rod AB of length 2l is placed in uniform time varying magnetic field confined in a cylindrical region of radius (R > l) as shown in the figure. The center of the rod coincides with the centre of the cylindrical region. The rod can freely rotate in the plane of the figure about an axis coinciding with the axis of the cylinder. Two particles, each of mass m and charge q are attached to the ends A and B of the rod. The time varying magnetic field in this cylindrical region is given by B=B01-t2 where B0 is a constant. The field is switched on at time t = 0. Consider: B0 =100T, I = 4 cm, qm=4π100C/kg. Calculate the time (in sec) in which the rod will reach position CD shown in the figure for the first time.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 1.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The magnetic field is decreasing with time. Using Faraday's law(or Lenz's law) one can see that the emf induced in a closed path will be in clockwise sense. It means that the induced electric field is clockwise. Therefore, end A will reach point C. Magnitude of induced electric field isE=l2dBdt=l2B02=B0l4=B0×0.044=1V/mτ=2Eq×l∴α=2EqlI=2Eql2×ml2=Eqml∴θ=12αt2t2=2θα=2×π2α=πmlEq=πlE×1q/m=π×0.041×14π100∴ t2=1 ∴t=1s